Strona Główna / Blog / Profilaktyka raka piersi: prawidłowe samobadanie piersi
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet w Europie. W Polsce co roku stwierdza się kilkanaście tysięcy nowych przypadków, co roku też umiera na raka piersi ok. 5 tys. kobiet! Tymczasem lekarze podkreślają, że nowotwór ten wykryty we wczesnym stadium, można wyleczyć. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań, które mogą wykryć niepokojące zmiany zanim choroba się rozwinie i tym samym uratować życie. Najprostszą, podstawową formą profilaktyki raka piersi jest samobadanie piersi.
Dlaczego samobadanie piersi jest tak ważne
Samobadanie piersi to badanie, którego każda kobieta powinna się nauczyć, bo pozwala jej samej zadbać o własne życie i zdrowie. To podstawowy, niezwykle istotny i uznany przez medycynę element profilaktyki raka piersi. Podczas samobadania można wykryć ewentualne guzy czy zgrubienia.
Samobadanie piersi jest proste, zajmuje tylko kilka minut, możesz je zrobić w domu, w wygodnych dla siebie okolicznościach. Potrzebujesz tylko chwili spokoju, skupienia na swoim ciele. W tym przypadku twoje zdrowie naprawdę jest w twoich rękach!
Jeśli samobadanie wykonywane jest regularnie, ryzyko przeoczenia choroby jest niewielkie. Kobieta, która zna wygląd i budowę własnych piersi, może łatwo wyczuć czy wcześnie zauważyć pojawienie się nawet niewielkich nieprawidłowości. To niezwykle istotne, gdyż wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie zaawansowania, gdy choroba nie daje jeszcze objawów, pozwala zastosować skuteczne leczenie. Samobadanie pozwala jak najwcześniej wykryć chorobę. Wczesne wykrycie raka piersi, to bardzo duże szanse na jego całkowite wyleczenie.
Co powinno być powodem do niepokoju
Podczas samobadania trzeba na piersi patrzeć całościowo, a więc zwrócić uwagę na wygląd skóry, brodawki, otoczki piersiowej, a także strukturę tkanki. Bądź czujna i skonsultuj się z lekarzem, gdy zaobserwujesz pojawienie się każdej nowej zmiany dotyczącej wyglądu skóry (ciemniejsza barwa, zaczerwienienie), symetrii piersi (jedna pierś nagle jest większa, obrzęknięta czy asymetryczna) i konsystencji wewnętrznych tkanek gruczołu piersiowego (zgrubienia, uwypuklenia, guzy).
Niepokojącymi sygnałami, wymagającymi bezwzględnej konsultacji lekarskiej, są:
- wyciek z brodawki sutkowej,
- ranki, krostki w obrębie brodawki i jej otoczki,
- zmiana kształtu brodawki (np. wciągnięcie do środka),
- ból w piersi, występujący stale lub pojawiający się przy ucisku.
Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy guzek to rak. Pod pojęciem guzek rozumie się zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe. Natomiast ze statystyk wynika, że większość zmian wykrywanych przez kobiety podczas samobadania, ma charakter łagodny. Zwykle są to niegroźne torbiele czy włókniaki.
Samobadanie:
jak prawidłowo badać piersi
Lekarze namawiają, aby samobadanie piersi kobiety wykonywały już od 20. roku życia, co miesiąc, najlepiej tego samego dnia cyklu. Optymalny czas to tydzień po miesiączce, między 6. a 9. dniem cyklu. Natomiast kobiety w okresie przekwitania powinny wykonywać samobadanie po prostu dowolnego, tego samego dnia każdego miesiąca. Warto ustawić w tym celu przypomnienie w telefonie. A jeśli masz wątpliwości, czy badasz swoje piersi właściwie, skonsultuj się z lekarzem – skoryguje ewentualne błędy.
Zachęcamy wszystkie kobiety do regularnego samobadania piersi. Możesz uratować swoje zdrowie i życie!
Warto wiedzieć, że…
- Ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie z wiekiem. Najwięcej zachorowań występuje u kobiet w wieku 50-69 lat.
- Ok. 5–10% przypadków raka piersi ma podłoże genetyczne – wiąże się z obecnością mutacji w genie BRCA1 i/lub BRCA2.
- Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi – to tzw. Różowy Październik. 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.
Przeczytaj także:
Najważniejsze przeciwutleniacze w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Zwróć uwagę na te produkty: