Ceramidy – definicja i zastosowanie w kosmetyce

Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry, który stanowi ważne spoiwo wypełniające luki międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka ludzkiego. Tworzą one naturalną barierę wodno-lipidową, z tego względu są często potocznie nazywane cementem międzykomórkowym. Jak działają? Formują mur, którego zadaniem jest ochrona przed nadmierną utratą wody. Ceramidy wpływają na nawilżenie skóry, wspierając odbudowę naskórka osłabionego przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Są one więc szczególnie ważne dla utrzymania homeostazy skóry.

Ciekawostka: ceramidy są wrażliwe na działanie substancji myjących, np. SLS, które często znajdują się w składzie płynów pod prysznic bądź mydeł do rąk. Zaburzony stan ceramidów w naskórku prowadzi do szybszego, niż zazwyczaj, starzenia się skóry. W dodatku wraz z wiekiem ilość ceramidów drastycznie spada, a po skończeniu 40 lat przyjmuje się, że ich produkcja się kończy i już nie wznawia, dlatego też świetnym pomysłem jest zastosowanie zawczasu preparatów pielęgnacyjnych z tym składnikiem.

Ceramidy w kosmetyce

Ceramidy są wykorzystywane w kosmetykach, a także w dermokosmetykach. Idealnie sprawdzą się do pielęgnacji twarzy, szyi, dekoltu oraz włosów („sklejają” łuskę włosa). Co ciekawe, ceramidy mają również zastosowanie w lakierach czy też odżywkach do paznokci. Jednak najbardziej są znane z tego, że stanowią składnik kremów lub serum. Produkty z nimi (do twarzy oraz szyi) są przeznaczone dla osób posiadających cerę dojrzałą, wrażliwą, problematyczną, a także dla tych cierpiących na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy trądzik.

Ceramidy w kosmetykach:

  • do twarzy:
    • pomagają odbudować barierę hydrolipidową skóry, a w tym chronią przed nadmierną utratą wody,
    • zapewniają skuteczną protekcję przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. zanieczyszczeniami, promieniowaniem UV czy wolnymi rodnikami,
    • leczą stany suchości skóry, a w tym poprawiają jej kondycję,
    • wpływają na poziom elastyczności oraz nawilżenia skóry,
    • zabezpieczają przed nadmiernym złuszczaniem się naskórka,
    • spowalniają pojawienie się pierwszych oznak starzenia się skóry;
  • do włosów:
    • wbudowują się w substancje uszczelniające korę włosa,
    • dbają o ich nawilżenie oraz połysk,
    • zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV;
  • do paznokci:
    • wzmacniają oraz regenerują płytkę,
    • zmniejszają podatność na ich rozdwajanie,
    • sprawdzą się do kruchych oraz łamliwych paznokci.
ceramidy do twarzy

Preparaty z ceramidami – na co postawić?

Ceramidy w kosmetykach – w kremach czy serum do twarzy – świetnie sprawdzą się w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, a stosowane regularnie (rano oraz wieczorem) mogą przynieść pożądane rezultaty. W ofercie Dermash Cosmetics także dostępne są produkty z ceramidami, takie jak krem oraz mleczko do pozbycia się pozostałości po makijażu. Jak wcześniej wspominaliśmy, są one przeznaczone dla osób mających cerę wrażliwą, dojrzałą lub trądzikową – kosmetyki z ceramidami pomogą poprawić kondycję skóry, sprawiając, że będzie ona gładsza oraz elastyczniejsza. Stanowią one także doskonały wybór w kuracji przeciwstarzeniowej. Dla przypomnienia – ceramidy to naturalny składnik naskórka oddzielający głębiej położone części skóry od środowiska zewnętrznego. Z tego względu dobrze, aby znalazły się one w kremie przeznaczonym do twarzy, gdyż stanowią barierę dla drobnoustrojów. Kluczem do pięknej skóry jest oczywiście odpowiednio dobrana do jej potrzeb pielęgnacja. Gdy cera jest zaniedbana, to nawet nakładany na twarz makijaż nie prezentuje się najlepiej. Dlatego warto wybrać krem z ceramidami, który nawilży skórę oraz poprawi jej kondycję. Natomiast po całym dniu konieczny jest dokładny demakijaż cery.

Ceramidy są częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do twarzy. Utworzony z nich mur chroni przed intensywną utratą wody z naskórka i poprawia jej wchłanianie. Ponadto są one stosowane w maskach do włosów oraz odżywkach do paznokci. Warto włączyć różnego rodzaju preparaty (kremy, mleczka do demakijażu) z ceramidami do swojej pielęgnacyjnej rutyny, by samemu przekonać się o ich skuteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *