Sposoby na cellulit – co naprawdę działa?

Cellulit, czyli nierówności pod skórą, zlokalizowane na udach, pośladkach, ramionach czy brzuchu, dotyczą ok. 90% kobiet (ale też niektórych mężczyzn). Pozbycie się efektu skórki pomarańczowej raz na zawsze jest niemożliwe, ale są sposoby na to, by skóra z cellulitem wyglądała lepiej, a nierówności zmniejszyły się.

jak

powstaje

cellulit?

Komórki podskórnej tkanki tłuszczowej powiększając się, uciskają pasma tkanki łącznej, która przytwierdza skórę do tkanki mięśniowej. W efekcie komórki tłuszczowe (adipocyty) przesuwają się w kierunku powierzchni skóry, wypychając ją, natomiast tkanka łączna ciągnie skórę w dół. W dalszym etapie dochodzi do deformacji włókien tkanki łącznej, ich rozciągania się i utraty elastyczności. W ten sposób tworzą się widoczne na skórze pofałdowania, grudki i zapadnięcia. Dochodzi także do obrzęków i zaburzeń mikrokrążenia.

dlaczego

dotyka

głównie

kobiety?

Wynika to z faktu, że u kobiet włókna tkanki łącznej biegną prostopadle do skóry, w związku z czym rosnące adipocyty wypychają skórę aż do miejsca, w którym znajduje się najbliższe pasmo tkanki łącznej. U mężczyzn włókna te biegną skośnie i poprzecznie, przez co lepiej trzymają komórki tłuszczowe w ryzach. Mimo że cellulit powiązany jest z tkanką tłuszczową, dotyczy także szczupłych kobiet.

duże

znaczenie

ma styl

życia

Na skłonność do cellulitu mają wpływ uwarunkowania genetyczne, czynniki hormonalne (zwłaszcza nadmiar estrogenu i hormonów stresu). Ważny jest styl życia – praca siedząca lub stojąca, obcisłe ubrania utrudniające krążenie, mało ruchu, palenie papierosów, picie alkoholu, odwodnienie, dieta obfitująca w produkty przetworzone, tłuszcze, cukry proste, sól, zawierająca niewiele błonnika to czynniki nasilające cellulit.
Ponieważ tzw. efekt skórki pomarańczowej jest tak powszechny, mówi się od jakiegoś czasu o tym, że jest to normalna cecha kobiecego ciała, a nawet drugorzędna cecha płciowa. Jednak zaawansowany cellulit może powodować dyskomfort, a wręcz ból, dlatego warto mieć go „pod kontrolą”, dbać o jędrność skóry i nie dopuszczać do nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej.

By zniwelować cellulit, trzeba działać wielotorowo – uelastycznić skórę (na wypielęgnowanej, jędrnej skórze pomarańczowa skórka jest mniej widoczna), ograniczyć rozrost tkanki tłuszczowej (mniejsze komórki tłuszczowe będą mniej „wypychać skórę”), zadbać o odpowiednią dawkę ruchu (dobrze rozciągnięte i silne mięśnie sprawiają, że nierówności są mniejsze), wzmocnić tkankę łączną (to rusztowanie, które pozwoli utrzymać komórki tłuszczowe w ryzach).

Najlepsze na cellulit będą ćwiczenia aerobowe – spalające tłuszcz (bieganie, pływanie, jazda na rowerze), a także rozciągające (m.in. joga). Nie należy ograniczać się do ćwiczeń siłowych, które powiększają objętość mięśni i mogą wręcz uwypuklić tkankę tłuszczową. O elastyczną tkankę łączną zadbasz, wprowadzając do diety źródła antyoksydantów, stosując masaże, rezygnując z palenia i chroniąc skórę przed promieniowaniem UV.

składniki

aktywne

kosmetyków

Znajdujące się w preparatach na cellulit składniki możemy podzielić ze względu na ich działanie na trzy grupy:

Zmniejszające obrzęki – składniki te poprawiają krążenie krwi i limfy, niwelują zastoje, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Należą do nich: wyciąg z kasztanowca, escyna, eskulina, wyciągi z bluszczu, z alg, z zielonej herbaty.

Działające na komórki tłuszczowe – przyspieszają lipolizę (spalanie tłuszczu), usuwają nadmiar wody i produktów przemiany materii z tkanek. Najczęściej spotykana jest kofeina, ale stosuje się też teofilinę, L-karnitynę i guaranę. Deoksycholan sodu usprawnia lipolizę poprzez działanie na ścianki adipocytów. Również algi, oprócz tego, że usprawniają mikrokrążenie, to dodatkowo ułatwiają usuwanie komórek tłuszczowych.

Ujędrniające – poprawiają sprężystość skóry, dzięki czemu nierówności na skórze zmniejszają się. To np. wyciąg z wąkroty azjatyckiej stymulujący syntezę kolagenu i elastyny, dodatkowo wzmacniający ścianki naczyń krwionośnych. Peptydy także wspierają produkcję włókien podporowych w skórze, dzięki czemu skóra zachowuje się jak młodsza, a tym samym jest jędrniejsza i mniej podatna na rozciąganie. Witamina C jest antyoksydantem, poprawia koloryt, odmładza i uszczelnia naczynia krwionośne.

Odpowiednie składniki kosmetyku na cellulit to podstawa, ważne jednak jest także to, by mogły skutecznie zadziałać. Powinny być maksymalnie skoncentrowane i najlepiej umieszczone w specjalnych nośnikach, które umożliwią im dotarcie do głębszych warstw skóry.

masaże

ujędrniają

i poprawiają

krążenie

Szczotkowanie ciała – pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka, przez co kosmetyki lepiej się wchłaniają. Wygładza skórę, ujędrnia ją, pobudza krążenie krwi i limfy, likwiduje zastoje. Zabieg wykonuje się specjalną szczotką – na sucho przed prysznicem lub na mokro (w zależności od rodzaju włosia). Trzymając szczotkę równolegle do skóry, przesuwamy nią po ciele ruchami głaszczącymi, zawsze w kierunku serca. Ponieważ szczotki do masażu są zwykle dość ostre, nie należy dociskać ich do skóry, ani tym bardziej „szorować”. Zaczynamy od kostek, a kończymy na ramionach – by całościowo poprawić krążenie krwi i limfy. Wystarczy kilka minut dziennie!

Masaż bańką – polega na próżniowym zasysaniu skóry przy pomocy silikonowej bańki. Poprawia krążenie, wzmacnia tkankę łączną, ułatwia rozbijanie komórek tłuszczowych. Skóra staje się z czasem coraz lepiej napięta. By zapewnić poślizg, dokładnie smarujemy wcześniej skórę olejkiem. Ściskamy bańkę i przykładamy do skóry nad kolanem, dzięki czemu bańka przytwierdzi się do skóry. Przesuwamy bańkę do góry, następnie znów ściskamy bańkę i przykładamy do kolejnego fragmentu ciała. By uzyskać widoczne efekty, trzeba masować ciało 10-15 minut, 3-4 razy w tygodniu.

#dermashacademy

 • 99,00 

  Aktywna formuła kremy przeciw cellulitowi redukuje cellulit, poprawia stan skóry zagrożonej cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej, poprawia elastyczność skóry, wygładza skórę.

  Synergia działania kofeiny, karnityny i deoksycholanu sodu

  Wzrost przenikalności Kofeiny i L-karnityny o 21%*
  *w porównaniu z roztworem substancji wolnej.

   

 • -34% Off
  99,00 

  Skoncentrowana formuła Anticellulite Serum skutecznie redukuje cellulitpoprawia stan skóry zagrożonej cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej, poprawia elastyczność skóry, wygładza skórę.

  Wzrost przenikalności Kofeiny i L-karnityny o 21%*
  *w porównaniu z roztworem substancji wolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.