Samobadanie piersi. Jak zrobić to prawidłowo?

Jeśli masz skończone 20 lat, a jeszcze nie badasz sobie piersi regularnie, najwyższy czas się tego nauczyć. Samobadanie to podstawa w profilaktyce raka piersi. Pozwala wykryć nieprawidłowości w piersiach na wczesnym etapie, a to  umożliwia zastosowanie skutecznego leczenia.

Samobadanie piersi może uratować Ci życie – naprawdę w tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady.

Myślisz, że samobadanie piersi to jakaś skomplikowana umiejętność wymagającą wiedzy i wprawy?

Nie jest to prawda. Owszem na początku warto skorzystać z odpowiednich instrukcji, aby wiedzieć, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Można też poprosić o wskazówki lekarza ginekologa. Jednak po kilku przeprowadzonych samobadaniach, to TY będziesz ekspertem od własnych piersi, a wtedy nie przeoczysz żadnych niepokojących zmian. Zwłaszcza, żewszelkie zmiany są dość łatwe do zaobserwowania i wyczucia!

Oczywiście, dobrze jest mieć przy sobie instruktaż pokazujący, jak prawidłowo badać sobie piersi – na przykład taki, który znajdziesz pod linkiem na naszej stronie – wtedy co jakiś czas upewnisz się, że wykonujesz samobadanie właściwie.

Czego potrzebujesz?

Kwadransu spokoju dla siebie. Tylko tyle. Nie musisz nigdzie specjalnie iść, nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Badanie możesz zrobić w domu, w swojej łazience czy sypialni. Jedna rzecz jest istotna – wykonuj badanie regularnie, co miesiąc, najlepiej tego samego dnia cyklu. Według lekarzy optymalny czas to tydzień po miesiączce, między 6. a 9. dniem cyklu. Jeśli jesteś w okresie przekwitania, wykonuj samobadanie po prostu tego samego dnia każdego miesiąca.
To tylko 12 badań w roku!  

Co zrobić, aby o nich nie zapomnieć? Ustaw w tym celu przypomnienie w telefonie czy zawieś w widocznym miejscu różową wstążkę, która jest symbolem walki z rakiem piersi.
Na co powinnaś zwrócić uwagę podczas badania?

Przede wszystkim na to, czy nie pojawiły się jakieś zmiany w wyglądzie, wielkości czy kształcie piersi od ostatniego badania. Dotyczy to całego gruczołu piersiowego – a więc skóry, brodawki sutkowej i jej otoczki, miąższu piersi oraz okolicy pod pachami. Niepokojącymi sygnałami, które świadczą o nieprawidłowościach i wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej, są:

• zmieniła się barwa skóry,
• pierś (lub jej fragment) jest wyraźnie cieplejsza,
• pojawiły się poszerzone podskórne żyły,
• skóra stała się pofałdowana, widać na niej uwypuklenia,
• w tkance piersi wyczuwalny jest guz czy zgrubienie,
• piersi przestały być symetryczne,
• z brodawki sutkowej wycieka płyn,
• na brodawce i jej otoczce pojawiły się ranki,
• uległ zmianie kształt brodawki,
• pojawił się ból w piersi lub w jej okolicy.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie podczas badania choć jeden z ww. objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą czy ginekologiem. Zachowaj spokój. Objawy te mogą, ale nie muszą oznaczać choroby nowotworowej. Nie każdy guzek jest rakiem, to może być zmiana o charakterze łagodnym – torbiel czy włókniak – ale to muszą potwierdzić dalsze badania.

Badanie krok po kroku


Na początku jest obserwacja, a następnie badanie manualne. Wykonuj je spokojnie i delikatnie:
1. Stań przed lustrem z opuszczonymi ramionami, przyjrzyj się swoim piersiom.
2. Następnie unieś ręce do góry, zwróć uwagę na kształt i wielkość piersi.
3. Opuść ręce i oprzyj je o biodra, obserwuj, czy na piersiach nie ma wciągnięć skóry i zmian jej koloru.
4. Ściśnij delikatnie brodawkę i obserwuj, czy nie wydobywa się z niej żadna wydzielina.
5. Załóż lewą rękę za głowę, prawą ręką zbadaj lewą pierś. Całą powierzchnią palców zataczaj małe koła, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kieruj się w stronę brodawki. Tak samo postępuj z drugą piersią (ten etap samobadania można zrobić pod prysznicem, gdyż na śliskiej, namydlonej skórze, łatwiej wyczuć ewentualne zmiany).
6. A teraz połóż się. W pozycji leżącej włóż poduszkę pod prawy bark, prawą rękę wsuń pod głowę. Lewą ręką, zbadaj prawą pierś a następnie zmień stronę i zbadaj lewą pierś.
7. W pozycji leżącej ułóż prawą rękę wzdłuż tułowia. Lewą ręką zbadaj prawą pachę, zwróć uwagę czy węzły chłonne nie są powiększone.

Instruktaż samobadania piersi do pobrania >

Badaj swoje piersi regularnie. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, to szansa na skuteczne leczenie i całkowite pokonanie choroby. Możesz uratować swoje zdrowie i życie!

#dermashacademy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.