
Jeśli masz skończone 20 lat, a jeszcze nie badasz sobie piersi regularnie, najwyższy czas się tego nauczyć. Samobadanie to podstawa w profilaktyce raka piersi. Pozwala wykryć nieprawidłowości w piersiach na wczesnym etapie, a to umożliwia zastosowanie skutecznego leczenia.
Samobadanie piersi może uratować Ci życie – naprawdę w tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady.
Nie jest to prawda. Owszem na początku warto skorzystać z odpowiednich instrukcji, aby wiedzieć, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Można też poprosić o wskazówki lekarza ginekologa. Jednak po kilku przeprowadzonych samobadaniach, to TY będziesz ekspertem od własnych piersi, a wtedy nie przeoczysz żadnych niepokojących zmian. Zwłaszcza, żewszelkie zmiany są dość łatwe do zaobserwowania i wyczucia!
Oczywiście, dobrze jest mieć przy sobie instruktaż pokazujący, jak prawidłowo badać sobie piersi – na przykład taki, który znajdziesz pod linkiem na naszej stronie – wtedy co jakiś czas upewnisz się, że wykonujesz samobadanie właściwie.
Kwadransu spokoju dla siebie. Tylko tyle. Nie musisz nigdzie specjalnie iść, nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Badanie możesz zrobić w domu, w swojej łazience czy sypialni. Jedna rzecz jest istotna – wykonuj badanie regularnie, co miesiąc, najlepiej tego samego dnia cyklu. Według lekarzy optymalny czas to tydzień po miesiączce, między 6. a 9. dniem cyklu. Jeśli jesteś w okresie przekwitania, wykonuj samobadanie po prostu tego samego dnia każdego miesiąca.
Co zrobić, aby o nich nie zapomnieć? Ustaw w tym celu przypomnienie w telefonie czy zawieś w widocznym miejscu różową wstążkę, która jest symbolem walki z rakiem piersi.
Przede wszystkim na to, czy nie pojawiły się jakieś zmiany w wyglądzie, wielkości czy kształcie piersi od ostatniego badania. Dotyczy to całego gruczołu piersiowego – a więc skóry, brodawki sutkowej i jej otoczki, miąższu piersi oraz okolicy pod pachami. Niepokojącymi sygnałami, które świadczą o nieprawidłowościach i wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej, są:
• zmieniła się barwa skóry,
• pierś (lub jej fragment) jest wyraźnie cieplejsza,
• pojawiły się poszerzone podskórne żyły,
• skóra stała się pofałdowana, widać na niej uwypuklenia,
• w tkance piersi wyczuwalny jest guz czy zgrubienie,
• piersi przestały być symetryczne,
• z brodawki sutkowej wycieka płyn,
• na brodawce i jej otoczce pojawiły się ranki,
• uległ zmianie kształt brodawki,
• pojawił się ból w piersi lub w jej okolicy.
Jeśli zaobserwowałaś u siebie podczas badania choć jeden z ww. objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą czy ginekologiem. Zachowaj spokój. Objawy te mogą, ale nie muszą oznaczać choroby nowotworowej. Nie każdy guzek jest rakiem, to może być zmiana o charakterze łagodnym – torbiel czy włókniak – ale to muszą potwierdzić dalsze badania.
Na początku jest obserwacja, a następnie badanie manualne. Wykonuj je spokojnie i delikatnie:
1. Stań przed lustrem z opuszczonymi ramionami, przyjrzyj się swoim piersiom.
2. Następnie unieś ręce do góry, zwróć uwagę na kształt i wielkość piersi.
3. Opuść ręce i oprzyj je o biodra, obserwuj, czy na piersiach nie ma wciągnięć skóry i zmian jej koloru.
4. Ściśnij delikatnie brodawkę i obserwuj, czy nie wydobywa się z niej żadna wydzielina.
5. Załóż lewą rękę za głowę, prawą ręką zbadaj lewą pierś. Całą powierzchnią palców zataczaj małe koła, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kieruj się w stronę brodawki. Tak samo postępuj z drugą piersią (ten etap samobadania można zrobić pod prysznicem, gdyż na śliskiej, namydlonej skórze, łatwiej wyczuć ewentualne zmiany).
6. A teraz połóż się. W pozycji leżącej włóż poduszkę pod prawy bark, prawą rękę wsuń pod głowę. Lewą ręką, zbadaj prawą pierś a następnie zmień stronę i zbadaj lewą pierś.
7. W pozycji leżącej ułóż prawą rękę wzdłuż tułowia. Lewą ręką zbadaj prawą pachę, zwróć uwagę czy węzły chłonne nie są powiększone.
Badaj swoje piersi regularnie. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, to szansa na skuteczne leczenie i całkowite pokonanie choroby. Możesz uratować swoje zdrowie i życie!
#dermashacademy
Dodaj komentarz