Prawidłowy demakijaż krok po kroku

Wiemy, że pójście spać bez makijażu to jeden z największych urodowych grzechów, jednak nie zawsze mamy świadomość, jak wykonywać demakijaż skutecznie, ale też delikatnie.

Oczyszczanie to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji twarzy, dlatego warto wykonać je dokładnie, bez pośpiechu i uważnie wybierać produkty myjące. Dobrze wykonane demakijaż i oczyszczanie twarzy powinny usunąć produkty do makijażu, kremy z filtrem, nadmiar sebum, kurz i inne zanieczyszczenia, które osiadają na skórze w ciągu dnia, i pozostawić uczucie odświeżonej i czystej skóry, bez tłustej warstwy ani uczucia ściągnięcia.

Dlaczego nie warto traktować oczyszczania po macoszemu? Pozostawione na twarzy resztki makijażu mogą prowadzić do powstawania wyprysków, zatykania porów, przesuszeń, podrażnień czy powstawania opuchnięć pod oczami. Jeśli rano możemy zauważyć resztki tuszu czy kredki pod oczami i na powiekach, to oznacza, że niedokładnie usuwamy makijaż. Z kolei zbyt agresywne oczyszczanie z użyciem silnie działających środków myjących i tarciem skóry też nie służy cerze – może ją podrażnić, przyspieszyć utratę jędrności czy uszkodzić płaszcz ochronny. Jest to obecna na powierzchni skóry mieszanka wytwarzanych przez nią substancji, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr czy mróz, ogranicza odparowywanie wody, utrzymując odpowiednie nawilżenie cery i dba o jej zdrowy mikrobiom.

demakijaż:

olejek,

mleczko

czy płyn?

Olejek myjący – to kosmetyk, który pojawił się w ostatnich latach, wykorzystujący oczyszczające właściwości olejów. Niezwykle skutecznie usuwa nawet wodoodporny makijaż czy ciężkie kremy z filtrem. Najlepiej wybierać olejki myjące, które zawierają emulgator, dzięki czemu olejek połączony z wodą zamienia się w emulsję, a po zmyciu nie zostawia tłustej warstwy (czyste oleje są trudne do usunięcia ze skóry, wymagają użycia ściereczki do zmywania i użycia gorącej wody). Oczyszczanie olejkami myjącymi to dobra metoda dla cer suchych, wrażliwych i naczynkowych, ponieważ nie wymaga stosowania wacików, eliminuje więc tarcie skóry. Niedawno na rynku pojawiły się także balsamy lub masełka do demakijażu, które oparte są na stałych olejach oraz naturalnych masłach roślinnych. Jak stosować tego typu kosmetyki? Są dwie metody. Można nakładać olejek na zwilżoną twarz, masować do momentu pojawienia się emulsji, a następnie opłukać cerę wodą, lub rozprowadzać olejek bądź balsam na suchej skórze, a po rozpuszczeniu makijażu i zanieczyszczeń spłukać je wodą.

Mleczko lub emulsja – tego typu produkty są bardzo delikatne, dzięki zawartości lipidów skutecznie oczyszczają, ale nie naruszają ochronnej warstwy na skórze. Można je stosować na dwa sposoby – albo nakładać kosmetyk na wacik i rozmasować na skórze, pozostawić na chwilę, a następnie usunąć pozostałości czystym wacikiem, albo rozprowadzić mleczko po skórze dłońmi, a po chwili zmyć je wodą. Ważne – zamiast trzeć skórę wacikiem, delikatnie masujmy. Pocieranie może podrażnić cerę i pogłębić problemy z naczynkami czy wrażliwością skóry. Unikajmy także ciągnięcia skóry, ponieważ może to uszkadzać włókna elastyny, prowadząc do przedwczesnej utraty jędrności.

Płyn micelarny – bardzo popularny kosmetyk, którego działanie opiera się na micelach – związkach chemicznych w postaci kuleczek, które przyciągają wszelkie zanieczyszczenia, nadmiar sebum i pozostałości kosmetyków kolorowych. Płyny micelarne są skuteczne i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze. Warto jednak stosować je z rozwagą – nie trzeć skóry wacikiem, tylko przykładać go do cery i czekać, aż kosmetyk zadziała, a następnie delikatnie usunąć zanieczyszczenia. Nie powinno się także pozostawiać resztek płynu micelarnego na skórze, ponieważ może to prowadzić do podrażnień. Konieczny jest kolejny krok, czyli oczyszczanie.

oczyszczanie

Pierwszy etap to usunięcie makijażu i zanieczyszczeń nagromadzonych na skórze, drugi – to dogłębne oczyszczanie usuwające resztki makijażu i nadmiar sebum. Dwuetapowe oczyszczanie zmniejsza skłonność do pojawiania się wyprysków czy zatykania porów i sprawia, że kosmetyki pielęgnacyjne mają szansę lepiej się wchłonąć. Do wyboru mamy żele, najlepsze do skóry tłustej i mieszanej, a także emulsje myjące i pianki – dobre do cer normalnych i suchych. Zawsze najpierw rozprowadzamy je w dłoniach, a następnie rozmasowujemy na zwilżonej skórze, skupiając się na czole, nosie i brodzie, gdzie zwykle cera mocniej się przetłuszcza i potrzebuje dokładniejszego oczyszczania. Unikajmy bardzo zimnej i gorącej wody, używajmy zawsze letniej, by nie podrażnić cery. Przy cerze bardzo suchej, atopowej czy wrażliwej można wykonać drugi etap oczyszczania przy pomocy kolejnej porcji mleczka lub olejku myjącego – ponownie nałożyć je na twarz, pomasować i zmyć.

Jaki powinien być idealny kosmetyk myjący? Nie może naruszać naturalnej bariery hydrolipidowej. Uszkadzają ją silnie działające detergenty zawarte w niektórych żelach czy piankach do mycia (to np. Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate). Lepiej także unikać mycia mydłem w kostce, które mają zbyt zasadowe pH, by stosować je na skórze twarzy. Jeśli kosmetyk pozostawia uczucie „piszczącej”, napiętej skóry, to znaczy, że jest zbyt silnie odtłuszczający i trzeba poszukać czegoś łagodniejszego. Kosmetyk nie musi się pienić, by dobrze myć – za silne pienienie się odpowiadają zazwyczaj właśnie agresywne detergenty. Jeśli lubisz pianę, sięgnij po pianki myjące – za pożądany efekt odpowiada dozownik spieniający.

tonizacja

Ostatnim etapem oczyszczanie jest tonizacja – ma ona za zadanie przywrócić prawidłowe pH, przyspieszyć odbudowę bariery hydrolipidowej. W zależności od użytych składników tonik może mieć też działanie np. nawilżające, kojące, odkażające, przeciwbakteryjne. Część toników jest wyposażona w atomizer, dzięki czemu można je bezpośrednio nanosić na twarz, bez użycia wacików.

#dermashacademy

 • 79,00 

  Aktywna formuła delikatnego mleczka do demakijażu dokładnie oczyszcza skórę, przywraca naturalne pH, nawilża, wygładza, pielęgnuje, łagodzi podrażnienia. Mleczko nie zawiera składników oczyszczających, które podrażniają i osłabiają naturalny płaszcz ochronny skóry. Nie powoduje szczypania i łzawienia oczu, nie zatyka porów skóry.

   

  Lepsza przenikalność kurkuminy o blisko 31%*wzrost absorpcji kurkuminy lepszy o 61%*, redukcja porów większa o 25%*

  *w porównaniu z roztworem substancji wolnej.

 • 89,00 

  Wyjątkowy tonik skutecznie odświeży skórę, przywracając jej naturalnym poziom pH, złagodzi podrażnienia, przywróci skórze komfort i ukojenie. Tonik nie zawiera składników, które podrażniają i osłabiają naturalny płaszcz ochronny skóry. Nie powoduje szczypania, nie zatyka porów skóry.

  Lepsza przenikalność kurkuminy o blisko 31%*wzrost absorpcji kurkuminy lepszy o 61%*, redukcja porów większa o 25%*

  *w porównaniu z roztworem substancji wolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *