Ceramidy i ich znaczenie dla skóry

Ceramidy to substancje z grupy lipidów, które są naturalnym składnikiem zdrowej skóry. Tworzą obronny mur, który z jednej strony chroni skórę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, a z drugiej – nie dopuszcza do nadmiernej ucieczki wody z głębszych warstw skóry.

Jedną z warstw naskórka jest warstwa ziarnista, zbudowana ze spłaszczonych, martwych komórek zwanych korneocytami. Między nimi znajduje się tzw. cement międzykomórkowy – spoiwo łączące komórki, podtrzymujące tworzoną przez nie strukturę. Można to porównać do ściany składającej się z cegieł – komórek, które łączy zaprawa – czyli cement. Zdrowy i nienaruszony cement międzykomórkowy sprawia, że skóra wygląda młodo, jest gładka, miękka i dobrze nawilżona. Odgrywa kluczową rolę w obronie przed czynnikami zewnętrznymi (takimi jak słońce, wiatr, mróz czy zanieczyszczenia), pomaga utrzymać młody wygląd, zapobiega ucieczce wody ze skóry.


Spoiwo międzykomórkowe składa się z substancji lipidowych, wśród których jest 30-50% ceramidów. Inne składniki cementu to cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe. Zidentyfikowano 9 rodzajów ceramidów, z czego część stosowana jest w kosmetykach. Można je rozpoznać w składzie pod nazwami: ceramide AP, ceramide EOP, ceramide NG, ceramide NP, ceramide NS, phytosphingosine (z tego składnika powstają ceramidy w skórze), sphingosine. Ceramidy zawarte w kremach i balsamach mogą być pochodzenia roślinnego lub syntetycznego.

kiedy bariera

jest nieszczelna?

Cement międzykomórkowy może zostać naruszony przez promieniowanie słoneczne, suche, klimatyzowane powietrze, nadmierne oczyszczanie i złuszczanie, czynniki podrażniające, stres czy niektóre schorzenia skóry. Efektem jest przesuszenie, łuszczenie, ściągnięcie i utrata jędrności. Zawartość ceramidów (i innych substancji lipidowych) zmienia się w skórze w ciągu roku – zimą jest mniejsza – a także z wiekiem, malejąc u kobiet po 40. roku życia.


Naukowcy zauważyli zaburzenia w składzie cementu międzykomórkowego w naskórku u osób dotkniętych schorzeniami skóry, którym towarzyszy uszkodzenie bariery skórnej, takimi jak łuszczyca, rybia łuska czy egzema. W atopowym zapaleniu skóry obserwowany jest spadek ilości ceramidów oraz wolnych kwasów tłuszczowych, a także zwiększenie aktywności ceramidazy, enzymu rozkładającego ceramidy. W badaniach zaobserwowano poprawę stanu skóry atopowej podczas stosowania kremu zawierającego ceramidy i kwasy omega-6. Także w przypadku skóry trądzikowej ceramidy odgrywają pozytywną rolę, zwłaszcza podczas zimy, gdy ucieczka wody ze skóry nasila się. A uszkodzony, nieszczelny naskórek jest podatny na stany zapalne, również te związane z trądzikiem.

dla kogo

są ceramidy?

Ceramidy to składnik niezbędny w pielęgnacji skóry suchej. By skutecznie nawilżyć skórę, nie wystarczy dostarczenie jej wody ani substancji wiążących wodę w skórze (humektantów), potrzebny jest także trzeci element, czyli składniki hamujące transepidermalną ucieczkę wody ze skóry (TEWL – ang. transepidermal water loss). Jednym z nich są właśnie ceramidy. Jednak składniki te przydadzą się także każdej skórze, której brakuje nawilżenia, także skórze tłustej (np. podczas mrozów). Poza tym przyspieszają gojenie się skóry po stanach zapalnych. Warto włączyć je także do pielęgnacji podczas kuracji kwasami AHA/BHA lub retinolem, złagodzą podrażnienie i wysuszenie skóry.

Produkty z ceramidami poprawią stan skóry wrażliwej, ponieważ działają jak „opatrunek” kojący i uszczelniający naskórek. Zmniejszają stany zapalne w skórze. Niezbędne są w pielęgnacji skóry dojrzałej, ze względu na działanie opóźniające pojawianie się zmarszczek, regenerujące i uelastyczniające.
Warto pamiętać o tym, że ceramidy to substancje naturalnie występujące w skórze, dlatego są przez nią dobrze tolerowane. O ile kosmetyk z ceramidami nie zawiera dodatkowo substancji zapachowych czy innych alergizujących, nie powinien wywołać reakcji uczuleniowej.

Nie wszystkie produkty z ceramidami zadziałają równie skutecznie. Ceramidy mają wysoką masę cząsteczkową i wysoce lipofilowy charakter, co utrudnia ich transport do głębszych warstw naskórka. Dlatego naukowcy opracowują nowatorskie systemy nośne, dzięki którym możliwe staje się dostarczenie tych składników tam, gdzie mogą skutecznie działać.

By odbudować spoiwo międzykomórkowe, warto oprócz ceramidów szukać w składach innych substancji tworzących barierę skórną. Są to: cholesterol, skwalan, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ceramidy są też często łączone z nawilżającymi składnikami (humektantami), takimi jak kwas hialuronowy.

#dermashacademy

 • 129,00 

  Krem nawilżający przeciw niedoskonałościom z kurkuminą intensywnie nawilża, długotrwale matuje, skutecznie zmniejsza zaczerwienienia, wygładza skórę, odblokowuje pory, działa przeciwzmarszczkowo, zmniejsza nadmiar sebum.

  Jest idealny dla skóry wrażliwej, mieszanej, tłustej, z trądzikiem lub przebarwieniami.

  Lepsza przenikalność kurkuminy o blisko 31%*wzrost absorpcji kurkuminy lepszy o 61%*, redukcja porów większa o 25%*

  *w porównaniu z roztworem substancji wolnej.

 • 90,00 

  Skoncentrowana formuła Biotyny korzystnie wpływa na słabe, przedwcześnie siwiejące oraz wypadające włosy. Przeciwdziała łamliwości, rozdwajaniu oraz zaburzeniom wzrostu paznokci, wspomaga proces wytwarzania kolagenu i elastyny.

  Zwiększona akumulacja Biotyny o 5,5x*, wzrost przenikalności Biotyny o blisko 50%* oraz wzrost absorpcji Biotyny o 44%*

  *po 24 godzinach od użycia w porównaniu z roztworem substancji wolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.